PL  EN  DE  FR  IT  ES  SK  RU 

Szlak Architektury Drewnianej

Szanowni Państwo!

251 najcenniejszych i najciekawszych zabytkowych obiektów drewnianych tworzy Szlak Architektury Drewnianej w Małopolsce. Na Szlaku znalazły się malownicze kościoły, piękne cerkwie, smukłe dzwonnice, staropolskie dwory, drewniane wille i skanseny, należące do najcenniejszych zabytków ludowej kultury materialnej.

Szlak Architektury Drewnianej powstał w 2001 roku z inicjatywy Województwa Małopolskiego. Po opracowaniu koncepcji szlaku i podpisaniu umowy z sąsiednimi województwami o współpracy w zakresie jego tworzenia w latach 2001-2003 wszystkie obiekty zostały oznakowane tablicami, a dojazd do nich znakami drogowymi.

W 2003 roku cztery kościoły drewniane z Małopolski zostały szczególnie wyróżnione wpisem na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Naturalnego UNESCO. Należą do nich: kościół pw. św. Michała Archanioła w Binarowej, kościół pw. św. Michała Archanioła w Dębnie Podhalańskim, kościół pw. św. Leonarda w Lipnicy Murowanej i kościół pw. św. św. Filipa i Jakuba w Sękowej.

W 2008 roku oznakowanie obiektów zostało odświeżone i uzupełnione.

Mamy nadzieję, że informacje znalezione w tej witrynie będą cenne podczas planowania wycieczek po Małopolsce. Zapraszamy także do dzielenia się swoimi uwagami i wrażeniami  ze szlaku.

252
sites
125
églises
50
églises orthodoxes
29
bâtiments
23
monuments
16
musées
9
musées en plein air